Рецептот го добив од една госпоѓа од Германија, се вика 3 Minuten Brot и прво бев многу скептична зошто тестото не се меси, не кисне… но го пробав и супер е!

Потребни состојки за прва верзија:

1 коцка свеж квасец или 2 кесички сув квасец

450 мл млака вода

500 г интегрално брашно

50 г сончогледови семки

50 г сусам

50 г ленено семе

2 лажички сол

2 лажици овошна (јаболкова) киселина

Потребни состојки за втора верзија:

400 г интегрално брашно

100 г хелдино брашно

80 г сончогледови семки

80 г сусам

80 г ленено семе

3 лажици овошна киселина

Околу 500 мл млака вода

Постапка:

Квасецот измешајте го со вода. Додадете ги сите други состојки и добро измешајте со миксер со продолжетоци за тесто Смесата не смее да биде цврста како што обично се прави за леб. Само придржувајте се до рецептот и тоа е тоа.

Ставете во намастен калап во ладна рерна. Тестото не се остава да се дига.

Печете 60 минути на 200 степени (на врел воздух: 50 минути на 170 степени)

Лебот се вади од калап и евентулано се допекува уште 10-тина минути.

Семките можете и да ги прескокнете или да ги замените со бадеми, лешници, суво грозје…