За 10 порции потребно е:

250 г Брашно за колачи од Жито Лукс

4 јајца

200 г шеќер

80 г скробно брашно

120 мл масло

120 мл млака вода

рендана кора од лимон

сок од половина лимон

За крем:

3 жолчки

2 лажици скробно брашно

5 лажици шеќер

300 мл млеко

кора и сок од еден лимон.

ПОДГОТОВКА:

Прво пригответе го кремот: во еден сад изматете ги жолчките со шеќерот и скробното брашно па додадете шолја млеко и измешајте.

Загрејте го млекото во шерпа на умерена температура, па кога ќе проврие тргнете од рингла и вмешајте ја приготвената смеса со жолчките.

Потоа вратете на оган и мешајте додека да се згусне. На крајот додадете рендана кора од лимон и сок од лимон, па оставете да излади.

Потоа направете го пандишпанот: изматете јајца и шеќер во пенаста смеса, додадете масло, млака вода, кора и сок од лимон, па додадете брашно, скробно брашно и сето добро соединете го.

Печете во калап (22см) претходно намастен со путер и поросен со брашно.

Ставете ја смесата за колач, па преку неа распоредете го кремот од лимон.
Печете околу 40 минути на 180 степени. Послужете кога ќе излади.