Ако немате доволно време, овие брзи кифлички се совршени: не се чекаат да нараснат а меки се како душа

Потребни состојки:

600 г меко брашно

1 прашок за печиво

1 свеж квасец

180 мл кисела павлака

200 мл топло млеко

1 лажица шеќер

1 лажичка сол

100 мл масло

За фил:

350-400 г сирење

100 мл кисела павлака

За премачкување:

1 јајце

1 лажица павлака

Деталите погледнете ги во видеото:

Претходна статијаСНЕЖНИ БОЖИЌНИ ТОПЧИЊА – не ви треба рерна
Следна статијаТОРТА ОД МАК: ова е најпенастиот колач кој сум го пробала а не содржи желатин!