Во телото се собираат поголеми количини токсини секој ден. Црниот дроб, бубрезите, цревата – сите овие органи, а и не само тие, се борат за пречистување на токсините и филтрирањето на штетните материи кои влегуваат во организмот.

Маслиновото масло и лимонот се двете главни состојки кои ќе ви помогнат секојдневно да детоксикацијата целиот организам и да се заштитите од болести, инфекции, воспаленија и други опасни состојби.

Комбинацијата од маслиново масло и лимон го стимулира имунолошкиот систем и го прави отпорен на надворешни и внатрешни напади.

Кои се придобивките од двете состојки на оваа лековита смеса?
Маслиновото масло се користи уште од античките Римјани и Грци за здравје.

Докажано е дека ги подобрува функциите на кардиоваскуларниот систем. Редовно конзумирајте маслиново масло, радувајќи се на нормални граници на крвниот притисок, низок ризик од дијабетес, свежа кожа и оптимална тежина.

Многу важна корисна карактеристика на маслиновото масло е да се контролира згрутчување на крвта. Тој го намалува ризикот од појава на тромб и опструкција на садовите.

Ова исто така ја олеснува работата на срцето, го регулира крвниот притисок и срцевата фреквенција.

Омега-3 и омега-6 масните киселини во маслиновото масло помагаат за ослободување на организмот од штетните токсини и учествуваат во контролата на холестеролот.

Лимонот е вистинско чудо за здравјето. Тој е богат со витамини и минерали, го стимулира организмот да се ослободи од токсините и да се полни со енергија и хранливи материи.

Лимонот е богат со витамин Ц, Б1, Б12, Б6, Пантотенска киселина, железо, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, бакар и манган.

Целата оваа комбинација од корисни состојки придонесува за зајакнување на имунолошкиот систем, заштита од болести и детоксикација.

Како да го подготвите напитокот од маслиново масло и лимон и како се пие?

Потребни состојки:

Сок од 2 лимони

2 кафени лажички ладно цедено маслиново масло

Убаво промешајте ги состојките и пијте секое утро на следниот начин:

Напијте се 2 чаши млака вода

Испијте ја комбинацијата од лимон и маслиново масло

Испијте уште една чаша млака вода