Толку е вкусно што го готвам речиси секој ден…Рецепт за едноставна вечера…многу вкусно! Рецептот за рустикално јадење на баба ми ги изненади гостите и сите прашаа за рецепт. Целото семејство ќе го сака овој лесен и евтин рецепт.

Совршена селско јадење, брзо, лесно и евтино. Нов и лесен рецепт кој ќе го направи вашиот ручек или вечера незаборавни. Сите ќе бидат задоволни од неверојатниот вкус. Мора да го пробате! Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Тесто за палачинки:
500 мл млеко
2 јајца
125 мл вода
2 лажички сол
220 г брашно
малку масло

За фил:
500 г мелено месо
1 главица кромид
1/2 пиперка
2 чешниња лук
Зачини: 1 лажичка оригано, 2 лажички сол, црн пипер по вкус
2 лажици доматна паста

Бешамел сос:
30 г путер
500 мл млеко
3 лажици брашно
малку мускатно оревче и сол по вкус

150 г кашкавал за посипување
Филувајте и печете на 190°C 20 минути

ПОСТАПКА:

ПАЛАЧИНКИ: Од наведените состојки изматете течна смеса без грутчиња, со конзистенција на течен јогурт. Од тестото црпете и пржете ги палачинките на намастено нелепливо тавче. Редете ги една врз друга.

ФИЛ: Испржете го месото заедно со ситно сечканиот зеленчук. Динстајте додека убаво сето се запржи и ја смени бојата, а вишокот течност да испари. зачинете по вкус.

СОС: Растопете го путерот на нискоумерена температура, додајте го брашното и пржете го неколку минути додека да ја промени бојата.

Потоа полека додајте го млекото и мешајте непрекинато за да се раствоти брашното и да нема грутчиња. Потоа зачинете по вкус.

ФИЛУВАЊЕ: Во плех обложен со хартија за печење ставете една палачинка и премачкјате ја со белиот сос. Потоа ставете фил од мелено месо и поклопете со друга палачинка.

Постапката продолжете ја додека да се потроши материјалот. Завршете со палачинка премачкана со бел сос, а одозгора сипете рендан кашкавал.

Ставете да се пече во претходно загреана рерна на 190 степени, приближно 20 минути или додека да зарумени. Оставете малку да подизлади па сечете и послужете. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.