ТEСТO ГOТOВO ЗА 15 МИНУТИ: побрзо, поеластично и повкусно печиво не сте пробале

Многу добро тесто, еластично и лесно за обработка.

ПOТРEБНИ СОСТОЈКИ:

4 шолји од 200 мл брашно
2 лажици шеќер
½ лажица сол
2 лажици масло
500 мл млеко
11 г сув квасец (1 кесичка)

ПОСТАПКА:

Тестото навистина многу едноставно се приготвува.

Спојте ги сите состојки во една хомогена смеса. Тестото што ќе го добиете се става во кеса, па во фрижидер да одлежи два часа.

Потоа тестото се вади од фрижидер и лесно за набрашнува (се валка во брашно).

Од ова тесто можете да приготвувате пирошки, лепињи или кифлички.

Може да се пече во рерна или да се пржи во масло.

Претходна статијаСочен куглоф – минута работа…Многу сочен, вкусен и мирисен куглоф
Следна статијаДОМАШЕН СОК КАКО ФРУКТАЛ: Многу вкусен и подобар од купечкиот