Постојат многу теории за причините за настанување на тешко дишење, но во примарните причини секогаш се вбројуваат ток-сините и надразнувачите од околината. Други причини за астма, потешкотии во дишењето и други респираторни проблеми вклучуваат автоимуни и други белодробни нару-шувања, генетска предиспозиција, лоша исхрана и с трес.
Покрај отежнатото дишење, при проблеми со белите дробови може да ве следат и овие симптоми: кашлица. Овој симптом обично е знак за бронхитис или настинка, а може да биде и знак за астма.

Астмата влијае на дишните патишта во белите дробови, што ги прави воспалени и отечени. Истите дишни патишта стануваат реактивни со собирање и стегање. Како резултат на тоа, белите дробови стануваат поподложни на алергени, а самото кашлање е начин телото да се ослободи од алергените.
Кашлицата предизвикана од астма често се влошува навечер или рано наутро, што го отежнува спиењето. Кратко дишење. Здивот или пригушениот звук што се јавува за време на дишењето, како и други нару-шувања на дишењето кај пациентот може да помогнат во дијагностицирањето на астмата.
Едно лице може да има проблеми со вдишување и издишување воздух, а исто така има впечаток дека не добива доволно кислород преку дишењето. Затегнатост во гра-дите. Многу луѓе го поврзуваат стегањето во гра-дите со прединфарктната состојба, но тоа е исто така еден од вообичаените симптоми на астма.
Се чувствувате како некој да ви седи на гра-дите. Затегнатоста може да биде многу бол-на и сериозна состојба и да го нару-ши пациентот во извршувањето на секојдневните работни задачи, но и во моментите на одмор.

Останување без здив или краток здив. Некои луѓе кои имаат астма велат дека не можат да здивнат целосно или немаат здив. Може да се чувствувате како да не можете да го исфрлите воздухот од белите дробови.
Поради присуството на воспаление, о ток и секрет, белите дробови на астматичарите не можат да задржат доволно воздух. Оваа појава се јавува при извршување на некои задачи или изведување вежби за кои не е потребно големо физичко оптоварување и кондиција.
Проблемите со бели дробови можат да бидат предизвикани од инфекции, како и разни други состојби, алергии и се разбира, пу-шење. Ви го откриваме добро познатиот лек против овие проблеми, особено астмата, и пулмонална и срцева.
Еве што ви треба и како да го подготвите. Потребни состојки: половина килограм црвен кромид, половина килограм шеќер, 2 лимони, 1,5 литри вода, 7 лажици домашен мед.
Постапка: Загрејте го шеќерот во метален сад на умерена температура и мешајте додека да порумени и да се карамелизира, па додајте ситно исечкан кромид, пропржете го кратко (внимавајте да не загори шеќерот) и додајте ја водата. Сè заедно гответе, така што водата треба да врие на умерена температура додека да испари 1/3 од течноста.

Jim Reynolds / Flickr.com
Потоа поклопете го садот и оставете да се излади, па додајте сок од 2 исцедени лимони и мед и измешајте сè добро додека да се добие изедначен, хомогена смеса. Оставете да отстои, а потоа процедете ја смесата (од парчињата кромид) и чувајте ја во стаклено шише, во фрижидер.
УПОТРЕБА: Потребно е да се користи по 1 лажица од напитокот пред секој оброк додека да се потроши целата количина. Доколку е потребно, направете нова доза и повторете ја постапката додека да заздрават белите дробови. На децата им се дава по мала, чајна лажичка пред секој оброк.