Тато има 60 години, но се чувствува како триесетгодишник! Јадете го ова еднаш дневно за здравје на цревата, зглобовите, имунитетот! Прекрасен и едноставен природен лек кој дава сила и моќ. Исчистете ги цревата од штетните токсини.

Бидете внимателни со индивидуална нетолеранција на која било од состојките. Не заборавајте на контраиндикации, задолжително консултирајте се со вашиот лекар! Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

5 лажици семки од тиква
4 лажици суво грозје
3 лажици ленено семе
4-5 лажици природен мед

ПОСТАПКА:

Денеска подготвуваме природен лек за здравјето на цревата и зглобовите.

Ни требаат 5 лажици излупени сирови семки од тиква. Семките од тиква содржат цинк, кој е многу добар за коските, а исто така и фосфор, кој е вклучен во производството на колаген.

Суво грозје додадете 4 лажици. Сувото грозје ја намалува киселоста во телото и ги отстранува токсините. Сувото грозје има бактерицидно, имуностимулирачко и диуретично дејство. Пред додавање најдобро е да го исплакнете со вода.

Состојките сомелете ги во блендер. Па додајте 3 супени лажици мелено ленено семе.

Лененото семе го намалува високиот холестерол во крвта. Исто така е богато со витамини од групата Б, магнезиум, калиум и фосфор. Лененото семе ги штити коските од остеопороза и добро е за ‘рскавицата и коските.

На крај додајте 4-5 лажици природен мед. Медот ги содржи сите витамини од групата Б, К, Е, Ц, провитамин А. Медот помага да се контролира нивото на шеќер во крвта.

Медот помага во намалување на крвниот притисок и нормализирање на отчукувањата на срцето. Меѓу другото ја нормализира киселоста на желудникот и микрофлората на гастроинтестиналниот тракт, го стимулира варењето и апсорпцијата на хранливи материи.

Добро измешајте за да се соединат сите состојки и складирајте во чиста тегла и да го чувате во фрижидер.

УПОТРЕБА: Користете 1 лажица еднаш дневно. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.