Дома Тагови зелка салата

Таг: зелка салата

Омилената салата на маж ми, не останува ништо во чинијата, „мав“...

Зелката изобилува со витамин Ц и го крепи организмот при настинки и грипови. Може да се приготви на повеќе начини, како подварок за ручек,...

СВЕЧЕНА САЛАТА СО ЗЕЛКА И ПИЛЕШКО: Со помалку од 250 денари,...

Празниците се ближат и време е да размислите како ќе изгледа вашата празнична трпеза. Она што сигурно ќе го има на трпезата се печено...

ДВЕ ОРИГИНАЛНИ ЗЕЛКА САЛАТИ: И вашите гости ќе побараат рецепт, исто...

Зелката е полна со витамин Ц и омилен зеленчук за многумина. Некој преферира кисела зелка, некој варена, но за многумина сепак, салатата приготвена со...

ВИТАМИНСКА САЛАТА ОД БУРЕ: Ред „плочки“ од зелка, ред „малтер“ од...

Ова е стар начин за саламурење на зелката која може да се јаде после десет дена зреење. Во неа се сочувуваат сите витамини и...

Кремаста салата со вкус како од ресторан – ја правиш за...

„Иако сè уште е пролет и времето е променливо, сепак полека денот се зголемува, а со него и температурата. Кога ќе дојдат оние жештините,...

НАПРАВЕТЕ КАФЕАНСКА ЗЕЛКА САЛАТА: Ќе има вкус како да сте отишле...

Војнички грав, свадбарска зелка, ловечки гулаш... се само некои од специјалитетите кои посебниот вкус им го дава големата количина на намирниците кои се користат...

ЗЕЛКА ИЛИ МАРУЛА: Еве која е разликата и што е поздраво...

Зелката и одредени видови на марула можеби навидум се слични, но овие два зеленчуци имаат големи разлики меѓусебе. За почеток, зелката и зелената салата...

ЕДНА ГРЕШКА ја уништува салатата од зелка: Ако вака ја направите...

Еве како правилно да подготвите салата од зелка! Зелката како намирница веројатно е позната уште многу одамна. Уште во римско време во својот трактат за...

Салатата од тета Мира, сосем нов рецепт – одличен вкус, гостите...

Рецепт и видео презентација на Ивана од „Шерпица” – Зелка салата со специјален прелив. Пригответе ја оваа „обична” салата на малку поинаков начин и...