Дома Тагови Велигденски јајца

Таг: Велигденски јајца

Велигденски сос готов за 10 минути

Потребни состојки: 1 мала тегличка рен 1 голема туба мајонез 1 милерам 400 г 2 чешниња лук 3 лажици сечкан магдонос Сол по потреба И уште: околу 8 варени јајца Постапка: Многу едноставно:...

Вака ги вапцам јајцата за Велигден: органски, природно и здраво!

Потребни состојки: -јајца -лушпи од кромид -сол -оцет -вода -ластичиња за тегли -масло Постапка: Јајцата измијте ги убаво и сварете ги во вода со неколку лажички сол, 10-12 минути од почетокот на вриењето. Полуизладените...

Фарбање јајца со памук: никогаш полесно, никогаш побрзо, никогаш поубаво!

Ако сè уште размислувате со каква техника да ги вапцате јајцата оваа година, освен на црвените, за Велигден децата најмногу се радуваат и на...

Необична и ефектна техника: фарбање јајца со ориз

Сите дома имаме ориз, ви требаат само уште добри бои за јајца, пластичен сад и малку трпение. Ефектот кој се добива, можеби потсетува на...

ГАЛАКТИЧКИ ЈАЈЦА – едноставна и забавна постапка

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребни се темперни бои во повеќе бои: -црна -сина -виолетова -кафеава -бела боја. Потоа, потребни ви се четка за бојадисување и мало сунѓерче. Постапка: Претходно...

Фарбање јајца со помош на влажни марамчиња – нова и ефектна...

Потребни состојки: -маркери -тврдо варени јајца -влажни марамчиња -гумени ластичиња -ножици Постапка: На влажни марамици со помош на маркери во разни бои, со помош на децата нацртајте разни облици. Колку повеќе...

Нов интересен начин за фарбање јајца – едноставно и многу декоративно

Еве една интерeсна идеја која ќе ви помогне лесно и необично да ги украсите јајцата. Потребни состојки: Јајца Бои за фарбање јајца Мрежичка од вреќа за зеленчук (за...

КРИСТАЛНИ ЈАЈЦА фарбани во црно вино: добиваат природни кристалчиња

Природно, лесно, убаво, миризливо. Малку поскапо, но кристално и магично. За оваа година планирав за Велигден да ги бојам јајцата само со кромидови лушпи. Но...

Велигденски јајца фарбани на нов начин: со парчиња од разни лушпи

Потребни состојки: Јајца секакви, па дури и оние дамчести кои се непожелни за фарбање Лушпи од кромид, жолти, црвени, розови и малку бели од лук Прехрамбена боја...

Фарбање јајца со пена за бричење – ХИТ со преку 2...

За украсување на велигденските јајца можете да ја искористите и пената за бричење која во комбинација со прехрамбена боја – на јајцата ќе им...