Дома Тагови Велигденски јајца

Таг: Велигденски јајца

Направив салата и ја послужив врз варени јајца: Додека се свртам,...

Вака подготвените јајца се традиција во моето семејство за време на велигденските празници, но многу често ги подготвувам и во остатокот од годината, особено...

Ако сакате покрај црвените да имате и шарени јајца овој Велигден...

Со неколку трикови ќе ги офарбате најубавите јајца за Велигден оваа година. Секој има некоја своја омилена техника, а најчесто користената е онаа со...

Фарбање јајца за Велигден во калапи од мафини: 1 состојка ги...

Фарбањето на велигденските јајца е традиција, па како што наближува големиот христијански празник Велигден, така домаќинките испробуваат нови начини за фарбање на јајцата. Новите...

ВАКА ПОРАНО СЕ ФАРБАА ЈАЈЦАТА – ВО ЛУШПИ ОД КРОМИД: Едноставно,...

Започнете и уште отсега, кога приготвувајте некое јадење со кромид, не ги фрлајте туку собирајте ги лушпите во некој посебен, сув сад или книжна...

Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени јајца од Велигден, можете да ги искористите како основа за некоја од следните оброк салати. Салатите приготвени со варени јајца...

Првите јајца кои ги вапсаме за Велигден треба да се црвени,...

Денес, на Велики четврток рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, се прекрстуваат...

Дали може велигденските јајца да се вапсаат и на Велики петок

Велики четврток е денот кога рано изутрина, пред да изгрее сонцето се вапсаат првите три јајца, во црвена боја која е симбол на големиот...

Најубавите мермерни велигденски јајца се приготвуваат со едноставен природен метод, а...

Секоја година пред Велигден расте воз будата околу подготовките за овој празник, а особено околу вапцањето на велигденските јајца. Традиционално се фарбаат црвени јајца,...

Вака Русинките ги фарбаат јајцата: ладно боење кое ги дава најубавите...

За овој метод на фарбање ќе ви бидат потребни бои во кесички, ладна вода и оцет, неколку салфетки, стапчиња за уши и онолку ластичиња...

Фарбање јајца за Велигден со природни бои: брзо, лесно, успешно и...

Фарбањето на велигденските јајца е традиција, па како што наближува големиот христијански празник Велигден, така домаќинките испробуваат нови начини за фарбање на јајцата. Порано,...