Дома Тагови Велигденски јајца

Таг: Велигденски јајца

Со сино јајце посакувате здравје, со зелено плодност: што означуваат боите...

Велигденските јајца се обележје на големиот христијански празник Велигден. Јајцата се бојадисуваат (вапсаат) и се украсуваат во текот Великата недела, најчесто на Велики четврток...

Нешто ново и преубаво: Фарбање јајца за Велигден со степ сокчиња

Ќе се уверите дека фарбањето на велигденските јајца на овој начин е фантазија, лесно, брзо, преубаво. Боите може да бидат пастелни, нежни, а може...

Офарбајте јајца во бело вино – светликави јајца со шеќер

„Последниве две години на социјалните мрежи сè повеќе гледам фарбани јајца во вино, па одлучив и кај мене да засветка. Со додаток од прехрамбени...

Природен начин за фарбање јајца во вино – добивате виолетови светкави...

Ова е природен начин за фарбање на јајца за Велигден, со кој се добива преубава виолетова боја и светкави кристали кога јајцата ќе се...

Фарбање на јајца на пареа, нов метод (видео)

Совршен и лесен начин за фарбање на велигденските јајца. На сите им успева и бојата останува преубава. Шарите сами се формираат. Потребни состојки: 10-15 јајца -по две...

Правила за купување и приготвување на јајцата за Велигден: Колку време...

Купувајте чисти и неоштетени јајца, задолжително пред варењето измијте ги со млака вода, ставете сода бикарбона... Наското ни доаѓа најголемиот христијански празник Велигден, а два...

Фарбање јајца: Како да направите мозаик јајца

Интересна и евтина идеја за декорација на јајцата: Еве како да ги исфарбате и да ги декорирате мозаик јајцата. Ако оваа година сакате апсолутно поинакви...

Еве како се прославува Велигден во семејството Маневски од Чаир

-АДЕТИ ЗА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК: Според старото верување не се вапсуваат јајцата на гладно, инаку ќе сте болни. -Црвеното јајце е симбол на Велигден. Првите три јајца...

МОЗАИК ЈАЈЦА – интересна идеја за фарбање на велигденски јајца

Ова е евтина и интересна идеја за декорација на јајца – како да ги фарбате и да ги украсите мозаик јајцата! Ако оваа година сте...

Волшепство од пругасти линии за велигденската трпеза

Шарењето на јајца со гумички е една од наједноставните техники, но не постои дете кое овие разнобојни бои не би му се допаднале. За овој...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"