Дома Тагови торта

Таг: торта

Оваа торта за мене е вистинско откритие – рецептот го споделувам...

Потребни состојки: 15 белки 15 лажици мелени ореви 15 лажици шеќер 5 лажици брашно За фил: 15 жолчки 250 г шеќер 100 г чоколадо 250 г путер/маргарин За декорација: 400 мл слатка павлака Постапка: 1.Белките изматете ги...

ЧОКО МАСКАРПОНЕ КОЦКИ вкус кој ќе ве однесе на седмо небо

Потребни состојки за кора: Од овие состојки се печат две кори во плех 35х24 см 125 г путер 100 г шеќер 2 јајца 150 г брашно ½ прашок за печиво 2...

ТРИОЛАДА: едноставен колач, целиот со крем, се топи во уста

Целата е со креамасти пудинзи, се топи во уста! Потребни состојки: 6 јајца 6 лажици шеќер 3 лажици масло 1 лажица какао 2 лажици презла 3 лажици брашно 1 прашок за печиво Крем: 15...

ГРЕТА ТОРТА – многу богата торта со вкус на ореви и...

Потребни состојки за кора: 12 белки 12 лажици шеќер 4 лажици масло 12 лажици мелени ореви 4 лажички прашок за печиво 4 лажици меко брашно Чоколаден прелив: 150 г чоколадо 150 г путер/маргарин За...

Превкусен колач со банани готов за 10 минути

Потребни состојки: 300 г бисквити 3 пудинзи од ванила 9 лажици шеќер 1 литар млеко 200 г путер/маргарин 1 ванилин шеќер 4 лажици кисела павлака 4-5 банани 200 мл слатка павлака Постапка: Издвојте малку од...

Најубавата МИЛКА ТОРТА

Состојки за една кора (потребни се 4 кори): 6 белки 6 лажици шеќер 100 г мелени ореви 1 лажица брашно ФИЛ 1: 12 жолчки 200 г шеќер 3 лажици брашно 3 кесички пудинг...

Наједноставниот колач на светот, а вкусот му е феноменален!

Чини малку, а има вкус како да е направен во некоја најексклузивна слаткарница. Се изненадивме кога дојдовме до овој рецепт. Потребни состојки: 5 јајца 5 лажици шеќер 5...

Рајски колач – најдобриот колач во светот

Потребни состојки за Жолт бисквит: 8 жолчки 250 г путер/маргарин 240 г шеќер 6 лажици вода 1 прстофат сол (неколку зрнца) ½ прашок за печиво 280 г брашно Бел бисквит: 8 белки 320 г...

Торта лудило: дознајте зошто цел интернет трага по нејзиниот рецепт

Нешто превкусно - магичен вкус! Потребни состојки за еден бисквит (кора), а вам ви се потребни два исти: 6, јајца, 110 г шеќер, 5 лажици какао во прав, 100...

Најубавата торта Ferrero Rocher: готова за 20 мин без печење

Брза и без печење FERRERO ROCHER торта, која е погодна за апсолутно секоја пригода, бидејќи делува многу богато и декоративно. Можете секогаш да ја послужите...