Дома Тагови торта

Таг: торта

КАРАМЕЛ ТОРТА: Извонpеден рецепт за 10, секој залак се топи во...

Рецептот што ќе го прочитате во продолжение е еден од најдобрите за подготовка на „карамел торта“, со мек и фин бисквит и богат крем...

ПОСНА НЕСКАФЕ ТОРТА: Лесна, кремаста и многу вкусна, гостите рекоа дека...

Ова е една од моите омилени торти, бидејќи освен што е многу вкусна, многу брзо и лесно се приготвува. Никогаш не ми здодеало да...

ПОСНА ШЕХЕРЕЗАДА ТОРТА: Иста по вкус како обичната, само што е...

Еве една идеја како може да се направи торта Шехерезада, но во посна варијанта, што значи без млеко и намирници од животинско потекло. Ќе...

ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО ПИШКОТИ: Измати, нареди и олади, брза кремаста торта...

Ова е една многу едноставна торта со пишкоти и чоколаден крем, без готвење и без печење. Најдобро е првиот дел од кремот да се...

ЧОКОЛАДНА ЈАФА ТОРТА: За 15 минути е готова, многу вкусна и...

Кога немам многу време да поминувам во кујна, а сакам нешто вкусно и декоративно за различни поводи, тогаш набавувам готови кори и веднаш за...

ТРОБОЈНА МАГИЈА-Многу едноставна верзија: иако изгледа модерно, рецептот е многу стар...

Сигурна сум дека оваа тробојна пунч торта некому ќе му делува како некој современ десерт, сепак рецептот е многу стар. Иако целата е многу...

ЃУРЃИНА ТОРТА: Лесна овошна торта, целата е мека како снегулка, а...

За сите љубители на лесните торти кои освежуваат, оваа ќе им биде број еден. Целата е мека како снегулка, а сепак убаво се сечат...

ПЛАЗМА ТОРТА: Се прави за 10 минути, не се пече и...

За оваа торта не треба да вклучувате рерна, многу брзо и лесно се приготвува а излегува многу вкусна. Слоевите убаво се прилепуваат еден на...

ЦРНА ЧОКО КРАЛИЦА: Поубав колач од овој нема, сите ми побараа...

Сите што го пробаа колачот веднаш ми побараа рецепт. Ова е копија на „Снежната кралица“, но во чоколадна верзија и излезе совршено. Со мала...

НАПОЛИТАНКА ТОРТА ЗА 20 МИНУТИ: Ја направив без повод, а излезе...

Оваа торта ја направив без некој посебен повод, едноставно сакавме да се заблажиме со некој брз и едноставен колач. Крајниот резултат сите нè воодушеви,...