Дома Тагови топеница

Таг: топеница

МАКЕДОНСКА ПИТА – ТОПЕНИЦА: Ред бело-ред жолто тесто, да го сочуваме...

Нашите баби редовно месеа тесто и беа вистински мајсторки во кујната. Правеа пити од тегнати или cyкани кори, зелници, мазници, сеченици, топеници... Се чини...

РАВАНИЈА ТОПЕНИЦА: Старински сочен колач, кој не го пробал, не знае...

Прелиен старински колач – раванија или топеница, многу едноставно и брзо се приготвува со состојки кои веќе ги имате во кујна. Ова е еден...

ТОПЕНИЦА-РАВАНИЈА: Еден од оние старински, сочни и неодоливи колачи

На сите љубители на шербетните, сочни колачи, им го препорачувам овој стар традиционален колач за раванија. Во различни краишта можеби различно се нарекува, но...

Ова е најубавиот старински сочен колач со гриз и ореви, се...

I  ВЕРЗИЈА: Прелиен старински колач – раванија – едноставно, брзо и многу евтино (рецепт со видео презентација). Рецепт и видео презентација на “Домашен Готвач” –...