Дома Тагови тиквички

Таг: тиквички

Вака ја правам омилената вечера на моите деца – уштипци од...

Рецепт и видео презентација на Милица Михајловиќ - "Уштипци од тиквички". Ова е нешто лесно, брзо и едноставно за вечера или појадок. Колку и...

Денешниот ручек додека трепнеш беше готов – крцкави тиквички од рерна

Јас и мојот сопруг ги обожуваме тиквичките, но децата не се баш некои љубители. Поради тоа секогаш се обидувам некако да ги замаскирам за...

Одлична идеја! Солени палачинчиња со тиквички! Прекрасен рецепт!

Многу вкусни и лесни за подготовка. Потребни состојки: 130 г брашно 120 мл млеко 2 јајца 1 поголема тиквица (230 г) 20 г овесни снегулки 50 г фета сирење (издробено) Сол, црн...

Похувани тиквички полнети со кашкавал

Што ново да се направи со тиквичките е прашање кое секоја домаќинка ја измачува во сезона на тиквички. Се шегувам, но навистина понекогаш е...

Многу вкусна чорба од тиквички, се приготвува брзо, ќе уживате во...

Од фантастичните тиквички можете да приготвувате голем број разни вкусни јадења, а ова секако е едно од нив. Многу е економично, а здраво е...

ЌОФТИЊА: Вака вкусни тиквички долго време не сум пробала

Потребни состојки: 1 тиквичка 4 големи лажици пченкарно брашно 1-2 јајца 1 прашок за печиво ½ лажичка сол и малку црн пипер Постапка: Тиквичката измијте ја и излупете ја (ако е...

Неодоливи сарми од тиквички во јајца и сирење: лесно и едноставно...

Потребни состојки: 4 тиквици 3 јајца 150 г фета сирење 100 мл млеко + 1-2 лажици павлака 1 лажица брашно сол и црн пипер Постапка: Измиените тиквички исечете ги по должина со...

Фантастичен ручек за 20 минути од тиквички или модри патлиџани

Потребни состојки: 3 тиквички (малку поголеми) 2 лажици маслиново масло 3 млади кромитчиња 1 мала китка босилек 150 г рендан кашкавал 2 јајца 100 мл неутрална течна павлака 2 чешниња лук малку мускантно...

Толку вкусен ручек што нема да ви се станува од маса:...

Потребни состојки: 6-8 тиквички 2 главици кромид 500 г мелено месо 3 чешниња лукче 1 јајце 1 шолја ориз (сварен) За бешамел: 1,5 лажица брашно, малку масло 500 мл млеко малку мирудија, зачини: сол,...

Шарена погача која секојпат ме воодушевува, вкусот не го менува и...

Потребни состојки: 400 г тиквички 100 г моркови 250 г свежо посно сирење (или по вкус) 4 јајца 95 г гриз Сол, црн пипер по вкус Постапка: Младите тиквички со мека кожа...