Дома Тагови татлии

Таг: татлии

ТАТЛИИ: Ова е стар рецепт, како што ги правеше баба ми,...

„Татлии“ е турски универзален назив за слатко, слатки со шеќерен сируп, па под овој назив можете да најдете разновидни рецепти кои се разликуваат во...

ТАТЛИИ: За сите љубители на шербетни колачи

Фото и рецепт: Лилјана Рецепт кој се чува од заборав. Потребни состојки: 2 јајца 125 г путер/маргарин 250 г пченичен гриз 200 г брашно 2 ванилин шеќер малку прашок за печиво 100 г...

Косовски татлии: стар рецепт наследен од мајка ми

Потребни состојки: 250 г путер/маргарин 2 јајца 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 450 г брашно За шербет: 750 г шеќер 800 мл вода ½ лимон – сок и ½ исечкан на...