Косовски татлии: стар рецепт наследен од мајка ми

Потребни состојки:

250 г путер/маргарин

2 јајца

1 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

450 г брашно

За шербет:

750 г шеќер

800 мл вода

½ лимон – сок и ½ исечкан на тркалца

Топли татлии се прелеваат со топол шербет

Фил:

150 г крупно сечкани ореви

100 г рендано чоколадо

Претходна статијаЗимска салата во тегла
Следна статијаОва цвеќе навечер спие заедно со вас и шири позитивна енергија – привлекува пари