Дома Тагови старински колачи

Таг: старински колачи

СИТНИ КОЛАЧИ СО ОБЛИК НА СМОКВА, СЕ ТОПАТ ВО УСТА: Колку...

Ако сте љубители на ванилиците, тогаш сигурно ќе ги обожавате и овие „смоквички“. Децата многу ги сакаат токму поради нивниот облик, но и затоа...

ОРЕВОВИ РОЛАТИ: Излегуваат 80 колачиња, секое парче се топи во уста,...

Кифличките-ролати се многу вкусни и ровки, излегуваат 80 колачиња и што е најважно од сѐ, стојат многу долго и ја задржуваат текстурата како кога...

КОЛАЧИ СО ОРЕВИ И КЕФИР: Долги години ги печам по нарачка,...

Направете ги овие вкусни орасници кои се приготвуваат многу лесно, брзо и едноставно. Јас ги правам долги години по нарачка, толку многу се вкусни...

КОЛАЧИ КОИ СЕ ТОПАТ ВО УСТА: Старински ПОСНИ ванилици со џем

Овие ванилици се посни, но секако, можете да ги приготвите и во масна варијанта доколку користите путер или маст. Овие колачи се печат во...

НАЈУБАВИТЕ ГУРАБИИ: Ако сте го изгубиле рецептот, запишете си го, нема...

Гурабиите се ситни колачи кои редовно се правеа во минатото, а денес има огромен број разни верзии од оригиналниот рецепт. Оние старинските гурабии се...

КОЛКУ ПОВЕЌЕ СТОЈАТ – ТОЛКУ СЕ ПОВКУСНИ: Посни пиварки, незаборавни колачи...

Нема кој не ги сака овие многу вкусни колачи со пиво. Може да ги валкате во мелени лешници или ореви, па дури и во...

СИТНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВИ – ШЕПИ: Рецепт кој се подготвува со...

Кој уште не слушна за „шепи“? Колачите за кои сосем сигурно постојат безброј различни рецепти, а сепак за сите нив, некои работи се речиси...

СИТНИ КОЛАЧИ – ШЕПИ: Рецепт кој секогаш успева, запишете си го

Овој старински колач ќе ве потсети на безгрижното детство, кога нашите мајки и баби редовно го приготвуваа за празници, особено за Божиќ, и редовно...

КОЛАЧИ СО БЕЛА ГЛАЗУРА: Порано секоја домаќинка си го имаше запишано...

Белите колачи порано се приготвувале редовно и речиси постојано ги имало на масата во секое домаќинство. Многу едноставно се приготвуваат, многу убаво изгледаат, во...

Лиснати перничиња со снег од белки: Брзо се прават, а уште...

„Перничињата“ полнети со снег од белка беа омилените колачи од детството. Од неколку состојки се замесува тесто, се развлекува кора која се сече на...