Дома Тагови срцев удар

Таг: срцев удар

БИЛ ЗДРАВ И ЖИВ, А ВЕЌЕ ВО СЛЕДНИОТ МОМЕНТ ИЗДИШАЛ, Кардиолог...

Турист (48) од Србија починал на плажа во Грција откако доживеал срцев удар додека си играл во море со децата. Што може да биде...

Телото природно си наоѓа начини како да се разлади од врелината,...

Д-р Дејан Христов објасни за срцевите заболувања и како човековото тело реагира на летните врелини. Докторот советува и начини како да се заштитиме и...

Спречува срцев yдap, го чува мозокот, бубрезите и срцето, неверојатен напиток...

Лукот припаѓа на семејството Allium (sativum) заедно со кромидот и празот. Неговиот богат и специфичен вкус прави да биде еден од најупотребуваните зачини ширум...

Ако сте жена и имате над 40 години, овие 10 симптоми...

Одредени симптоми кои жените често ги чувствуваат после 40-тата година, можеби не се причина за загриженост, но доколку се појават ненадејни промени како што...

Лекарите советуваат зошто притисокот треба да се мери на левата, а...

Зошто притисокот треба да се мери и на левата и на десната рака, советуваат лекарите, бидејќи евентуалната разлика би можела да биде ран предупредувачки...

Сувите јаболка го намалуваат холестеролот за 20-25%, исто како и некои...

Добро би било вкупниот холестерол да не биде поголем од 5 mmol/L, а за да го одржувате под контрола пожелно е да ги јадете...

Бараме само респиратори, а еден од петорица заболени со Ковид-19 умираат...

Додека фокусот на пандемијата со Ковид 19 беше ставен на респираторните проблеми и обезбедување на доволно вентилатори, лекарите од првите линии се борат со...

Преживеаните кажаа: Еден месец пред да добиете срцев удар, ќе ви...

Според Центарот за контрола на болести, 735.000 Американци годишно страдаат од срцев удар. Некои од нив ќе се опорават, но многу од нападите ќе бидат...

5 болки кои ги мешаме со забоболка, а всушност се нешто...

Дали знаевте дека болката во забите може да биде “предзнак” за срцев удар, болести на синусите, па дури и симптом за рак на бели...

Ако ви се појават отоци на нозете, ви се заканува сериозна...

Симптомите кои укажуваат на срцев удар се болка во градите, губење на здив или обливање со ладна пот, а малкумина знаат и за овој...