Дома Тагови ситни колачи

Таг: ситни колачи

Домашни праски – вкусни и декоративни колачи!

Фото и рецепт: Marika Minic Потребни состојки: 12 жолчки (тврдо варени) 12 лажици шеќер 425 г путер 2 прашок за печиво 2 ванилин шеќер малку лимонов сок 4 шолји од 200 мл...

Чајни ЧУПАВЦИ готови за 10 минути, вкусни, меки и сочни

Вкусни, меки и сочни... имав заборавено на овој рецепт и случајно налетав и се сетив, па ги направив и пред малку ги завршив... едвај...

Пирамиди од бисквити со чоколадо, готови за дваесеттина минути

Многу лесно се приготвуваат, одлични ситни колачи. Потребни состојки: 400 г мелени бисквити 360 г шеќер 4 лажици какао 8 лажици млеко 2 ванилин шеќер 200 г путер/ маргарин За фил: 4 жолчки 2...

Ситни колачиња од неколку состојки, со фил од ореви, превкусни, се...

Колачињата се навистина предобри, некои ги нарекуваат ружички, мандаринчиња, ванилици... Потребни состојки: 300 г маст 1 јајце 2 жолчки 200 мл млако млеко 1 лажичка шеќер 20 г свеж квасец 800+50 г...

Направете 2 видови колачи за 15 минути (може и во посна...

Овие ситни колачи се приготвуваат во облик на тријаголници многу брзо и едноставно, а доколку немате калап – обликувајте валјак или сами со рацете...

Посни гурабии кои се топат во уста!

Потребни состојки: 250 мл масло 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 1/2 лимон - сок 1 портокал - сок 500 г брашно 6 лажици шеќер Постапка: Сите состојки измешајте ги и замесете...

КРЕШЕНТИ: со вкусот потсетуваат на орасници, се топат во уста, превкусни...

Навистина преубави, ровки, ситни колачи кои по вкусот потсетуваат на орасници. Едноставно се приготвуваат, и дома ми ги изедоа половината уште не ми беа...

Крешенти – прекрасни колачиња, цела куќа ќе ви мириса на ореви

Фото и рецепт: Елена Петровска Потребни состојки: 350 г брашно 200 г маст 150 г шеќер 1 јајце 2 жолчки кора од лимон малку сол 2 ванили 2 лажици рум 150 г мелени ореви 2 белки Фил: 100...

Бабини шепи – брзи, лесни, се печат за 15 минути

Потребни состојки за рецепт 1: 1 шолја шеќер (шолја од 170 мл) ½ шолја мелени ореви ½ шолја маст/ путер 2 шолји брашно 1 супена лажица мед Потребни состојки за...

Лондонски коцки, многу вкусни ситни колачи

Потребни состојки: 200 г путер/маргарин 320 г брашно 4 жолчки 150 г шеќер кора од лимон Фил 1: џем од кајсии Фил 2:  4 белки 180 г шеќер 120 г мелени ореви преку 80 г...