Дома Тагови раванија

Таг: раванија

Прелиен гриз колач, прсти да излижеш – мерка на шолја

Рецеп и видео презентација на "Да Готвиме Лесно" - Прелиен гриз кокос колач. Сочен и вкусен колач, едноставен за приготвување, се топи во уста....

Колач со гриз и ореви прелиен со шербет, валкате еден сад,...

Рецепт и видео презентација на Мои Домашни Рецепти – Колач со гриз и ореви. Ова е една верзија на колачите кои се нарекуваат “колач со...

Парен гриз колач (раванија) – стар рецепт, оди сè по 10,...

На сите љубители на шербетните, сочни колачи, им го препорачувам овој стар традиционален колач за раванија. Во различни краишта можеби различно се нарекува, но...

Јаболкова раванија: Најубавата македонска слатка пита

Фотографија и рецепт на Љиљана Станковиќ Стар македоснки рецепт на кој годините не му можат ништо. Сè уште се приготвува и за многумина е омилениот...

Раванија каква што ја правеше мајка ми – се топи во...

Фото и рецепт: Родна Трпеска Ова за многумина е омилениот рецепт, сочната раванија со гриз. Потребни состојки: 4 јајца 9 лажици шеќер 9 лажици ладна вода 9 лажици гриз 9 лажици...

Парен колач – Раванија со суво грозје, ореви, гриз и кокос

Кај нас на Прочка покрај другите јадења правиме и парено благо. Некои прават кадаиф, шеќер паре, кох, тулумби и слично, но ние правиме ваква...

Црна раванија: одличен, сочен колач, мерки на лажица!

Фото и рецепт: Марија Потребни состојки: 5 јајца 15 лажици шеќер 15 лажици млеко 15 лажици масло 15 лажици брашно 2 лажици гриз 2 лажици какао 1 прашок за печиво За прелив: 3 шолји (за...

Раванија со кисело млеко

За љубителите на старински колачи со шеќерен сируп. Овој колач има разни називи: нутма, лутма, раванија, рахванија, севдиџан, федер-пита, а сите тие се во...

РАВАНИЈА: за сите љубители на шербетни колачи

Многу вкусна и сочна! Потребни состојки: За тесто: 10 јајца 10 лажици шеќер 10 лажици брашно 10 лажици гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер За шербет: 800 мл вода 800 мл шеќер 1 ванилин...

ОРАСНИЦА: Омилен сочен колач кој се топи во уста!

Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ Ова е стар рецепт, јас го знам 31 година, го памтам, никогаш не сум го заборавила, често го правам, се’...