Дома Тагови раванија

Таг: раванија

СОЧЕН ГРИЗ КОЛАЧ: Без миксер, брзо и лесно! Се мери со...

СОЧЕН ГРИЗ КОЛАЧ: Без миксер, брзо и лесно! Се мери со чаша...Потребни ви се само 5 минути за да го подготвите овој колач, без...

За мене ова е најубав колач: сочна раванија со ореви

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ за сируп: 600 г шеќер (3 чаши), 600 мл вода (3 чаши), сок и кора од половина лимон. Откако ќе зоврие се...

СУНЃЕРКА: Традиционален сочен колач – единствениот оригинален рецепт кој ви е...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ за сируп: 700 г шеќер, 1 литар вода. Од моментот на зовривање се вари 10 минути на умерена температура. Се трга од...

Кога ќе го пробате овој колач, ќе заборавите на баклавите и...

Кога ќе го пробате овој колач, ќе заборавите на баклавите и тулумбите! Најдобриот шербетен колач подготвен според рецепт на нашите баби. Не чекајте специјален...

ЕДНОСТАВЕН КОЛАЧ ЗА СЕКАКВИ ПРИГОДИ: Сочен, брз и совршен, мерки со...

Доколку ги сакате овој тип на колачи наречени „шербетни“, како што е познатата „раванија“, тогаш сигурно ќе уживате во нашиот избор на рецепти. Првиот...

СОЧЕН ПАНДИШПАН: Готов за 15 минути, се топи во уста

Некој го нарекува „нутма“, „бучма“, „раванија“, „сунѓерка“, а кај нас дома го нарекувавме едноставно „пандишпан“. Во зависност од кој крај потекнувате, веројатно имате ист...

БЕЗ МИКСЕР: Направете совршен гриз колач со ореви, има неодолив вкус

Комбинацијата од гриз и ореви отсекогаш била омилена, зашто многумина ги потсетува на сочниот колач кој во нашиот регион е познат како раванија. Во...

Пробајте ја оваа РАВАНИЈА па ќе заборавите на баклавите и тулумбите:...

Ако сакате да се засладите со нешто навистина сочно и слатко, а притоа едноставно, испробајте го овој традиционален колач за раванија. Постојат различни рецепти...

СОЧЕН КОЛАЧ ПРЕЛИЕН СО СИРУП: Кога ќе ја пробате оваа раванија,...

Ако сакате да се засладите со нешто баш слатко, а притоа едноставно, испробајте го овој традиционален колач за раванија. Постојат различни рецепти за оваа...

РАВАНИЈА ТОПЕНИЦА: Старински сочен колач, кој не го пробал, не знае...

Прелиен старински колач – раванија или топеница, многу едноставно и брзо се приготвува со состојки кои веќе ги имате во кујна. Ова е еден...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"