Дома Тагови посен колач со ореви

Таг: посен колач со ореви

Сакав нешто брзо и посно, па го најдов овој рецепт –...

Откога започна велигденскиот пост, барав рецепт кој се подготвува набрзина, а да не се прави со јајца, млеко и масло, па случајно налетав на...

ПОСЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И ОРЕВИ: Вкусен десерт од состојки кои...

Секој рецепт кој ни е оставен во наследство од нашите баби - е извонреден. Нашите баби умееја од малку состојки да направат вкусни чyда....

ПОСЕН КОЛАЧ СО ОРЕВИ, ЏЕМ И ПИВО: Можат да го направат...

Еден од најубавите посни колачи со ореви е токму оној кој се замесува со пиво. Сите состојки заедно се мешаат во една смеса која...

НАЈДОБРИОТ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Има многу богат вкус и многу е...

Ова е еден од оние старински колачи кои редовно ги приготвуваа нашите мајки и баби, сочен и со богат вкус на ореви. Освен ореви...

ПОСЕН КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Толку е сочен што ќе почнете редовно...

Иако не содржи млеко и јајца, овој колач е толку многу вкусен и сочен, просто се топи во уста. Меѓу останатите состојки содржи сок...

ПОСНА ОРЕВ ТОРТА: Баш онаква каква што ја правеа нашите баби,...

Добар ден драги домаќини и домаќинки, денес ќе ви го откријам рецептот за оваа старинска, многу вкусна торта, која според вкусот потсетува на омилените...

БЕЛА ЛАЃА: Најубавиот колач кој прв се разграбува на слава

„Зошто се нарекува „Бела лаѓа“, не знам, но под тоа име го препишав рецептот од тефтерот на домаќинката на чија слава бев и кај...

Посен колач со ореви, толку е вкусен што почнав секој втор...

Многу е повкусен од другите колачи, треба да го пробате. Ова е еден стар рецепт извлечен од тефтерот на мајка ми, но кога еднаш...

ПОСЕН И СОЧЕН КОЛАЧ – толку е вкусен што ќе почнете...

Многу вкусен колач, посен, се топи во уста. Потребни состојки: 350 мл свежо исцеден сок од портокал 4 супени лажици домашен џем од шипки (или по ваш...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"