Дома Тагови портокал

Таг: портокал

Кога ќе го прочитате ова, повеќе никогаш нема да ја фрлате...

Обично портокалите ги лупиме, пулпата ја јадеме а кората ја фрламе. Меѓутоа, кората од портокалите имаат повеќе својства и корист отколку што може тоа да...

Само една шолја од чудотворниот напиток на Доктор Оз го намалува...

Само една шолја зелен чај дневно го подобрува метаболизмот за 12%! Покрај тоа, го регулира шеќерот во крвта, го помага менталното здравје, го намалува...

ЈАФА КОЛАЧ се приготвува во ДВА чекори

Потребни состојки: 2 јајца 12 лажици шеќер 12 лажици млеко 10 лажици масло 15 лажици брашно 1 прашок за печиво За фил: 4 лажици џем од кајсии 1 поголем замрзнат портокал 4 лажици млеко 2...

ЧОКОЛАДЕН ЈАФА КОЛАЧ – рај за непцето

Потребни состојки: 2 јајца 100 г шеќер 1 портокал – ситно рендана кора + сок Малку арома од ванила по желба 4 лажици масло 100 мл млеко 150 г брашно (половина...

Болката во колено поминува од овој лек, а за неколку дена...

Со текот на времето нашите зглобови се трошат бидејќи доаѓа до намалување на апсорпцијата на хранливите материи, а понекогаш и поради спортски повреди. Овие...

Микс од три состојки за ДЕТОКС на црниот дроб и подобрување...

Овој микс од три состојки честопати се користи за подобрување на крвната слика, за нормализирање на крвниот притисок и што е најважно, за прочистување...

Природен сок од портокал – од само 4 портокали добивате 9...

Во почетокот не верував, но сеедно, одлучив да пробам. Мора да ви кажам дека направив одличен, многу вкусен сок. Како што велат моите деца, како...

Јафа топчиња без млеко и путер – готови се додека трепнеш...

Потребни состојки: 300 г бисквити со вкус на какао 150 мл сок од портокал 1 ванилин шеќер 2 големи лажици џем од кајсија 1 ред чоколадо за готвење (50...

ПОСЕН КОЛАЧ СО КИСЕЛА ВОДА

Потребни состојки: 450 г брашно 1 лажичка сода бикарбона 200 г шеќер 1 замрзнат портокал 350 мл кисела вода 70 мл масло За фил: 200 г шеќер 100 мл вода 1 ванилин шеќер 80 г...

Рајски колач – најдобриот колач во светот

Потребни состојки за Жолт бисквит: 8 жолчки 250 г путер/маргарин 240 г шеќер 6 лажици вода 1 прстофат сол (неколку зрнца) ½ прашок за печиво 280 г брашно Бел бисквит: 8 белки 320 г...