Само една шолја зелен чај дневно го подобрува метаболизмот за 12%! Покрај тоа, го регулира шеќерот во крвта, го помага менталното здравје, го намалува ризикот од срцев удар, го подига имунитетот…. со додаток од уште две одлични состојки, нане и портокал!

Потребни состојки:

1 литар вода

5 кесички зелен чај

1 портокал

1 шака свежо нане

Постапка:

Прво пригответе еден литар зелен чај. Загрејте ја водата до 80 степени, нешто пред зовривање, тргнете од оган па додадете ги кесичките чај. Оставете околу 3 минути и извадете ги кесичките, зошто ако стојат подолго од што треба, чајот ќе горчи.

Приготвениот чај оставете да излади и префрлете го во тегла од 1 литар.

Портокалот добро измијте го, можете да го излупите, но сочувајте го белиот слој под портокаловиот, па исечкајте го на парчиња.

Додадете го портокалот во чајот, како една шака свежи листови од нане. Затворете ја теглата и оставете преку ноќ во фрижидер, да се спојат состојките.

Наместо портокал можете да користите и мандарина.

Оваа количина е доволна за две лица, во текот на следниот ден, секој треба да испие по половина литар зелен чај.