Дома Тагови пиперки за зимница

Таг: пиперки за зимница

Најубавите рецепти за ПЕЧИ ГМЕЧИ – кој пробал знае, а кој...

Печи-Гмечи е традиционална македонска зимница која се приготвува во речиси секое семејство. Оригиналниот рецепт содржи везени пиперки, но може да се приготви и од...

Пиперки полнети со сирење во павлака, најубавото мезе

Јас користам ситни бабури, но може да користите било какви. Потребни состојки: 15-20 ситни бабури 1,5 кг сирење 500 г фета сирење 4-5 чешниња лук 1,4 кг кисела павлака +...

Пеглани пиперки за зимница! Приготвени на овој начин, пиперката останува цврста...

1 шолја = 200 мл 1 шолјичка = 100 мл Потребни состојки: 5 кг црвени меснати пиперки 5 шолјички масло 2 шолјички сол 2 шолјички шеќер 1 шолја есенција 2-3 главици лук ½...

Варени пиперки за зимница – по овој рецепт со години ги...

Многу вкусни, сочни пиперки за зимница. Потребни состојки: за 10 кг пиперки 200 мл оцетна киселина (есенција) 6 литри вода 200 мл масло 150 г шеќер 150 г сол Постапка: Пиперките исчистете ги,...

Македонска царска закуска – локум пипер во сопствен сос, превкусно, поубаво...

Фото и рецепт: Мина Милева Не е благо а го носи името локум пипер, затоа што е многу вкусно...поубаво не сум пробала! Потребни состојки: 10 кг пиперки 800...

ЛОВЕЧКА САЛАТА за зимница! Приготвена на овој начин пиперката останува цврста,...

Многу вкусна зимница, секоја година ја правам по овој рецепт. Потребни состојки: 3 кг пиперки 3 лажици сол 200 г шеќер 200 мл оцет 100 мл масло 1 лажица мелен црн...

Маринирани пиперки: сопругот ми вели дека ни во ресторан не пробал...

Овој рецепт го наследив од мајка ми, а првпат кога ги проба, мојот маж ми рече дека поубави пиперки не јадел досега, ниту во...

Пиперки во мед: нешто превкусно, оние кои еднаш пробале, побарале уште!

Medicus curat, natura sanat – Лекарот лекува, природата оздравува. Овие пиперки ги пробав лани на гости и веднаш знаев дека морам да ги направам и...

Одлична салата од пиперки: рецепт кој вреди да го имате во...

Посебен вкус, верувам многу ќе ви се допадне. Потребни состојки: 2 кг црвени пиперки 4-6 главици лук 4 ловорови листови 1 литар вода 300 мл оцет 20 г шеќер 300 мл масло 400...