Најбрзи и највкусни питулици за појадок по рецептот на Марта

Фото: Миланка Радојевиќ

По рецептот на Марта Муреска

Потребни состојки:

400 г брашно

1 печиво

1 лажичка сол

1 јајце

250 мл јогурт

Постапка:

Од сите овие состојки се замесува тесто и се остава да одмори 5 минути.

Потоа се истегнува кора со дебелина од еден прст, се сечат правоаголници.

Веднаш се пржат во загреано масло.

Претходна статијаКавадаречко слатко Рачели (Рејчл) од тиква со шира
Следна статијаМесо во тегла за зимница, кој пробал знае!