Дома Тагови научници

Таг: научници

Конечно добра вест: Може да се стекне траен имунитет во борбата...

Релативно стабилниот геном SARS-CoV-2 е добра вест за вакцината која е во клиничка фаза на испитување. Малиот број на генетски разлики помеѓу оригиналниот вид на...

Научниците веруваат дека конечно го пронајдоа лекот за рак на бели...

Ракот на бели дробови е еден од најчестите во светот, а во САД минатата година усмрти речиси четвртина заболени од оваа болест. Лекувањето може...

Германските научници измислија нов трик за слабеење – можете да го...

Германските научници откриле дека доколку го примените следниот трик – можете да изедете 9% помалку храна, па со самото тоа имате и помали шанси...

Сензационално откритие – дали е пронајден лекот за рак?

Научниците од Центарот Фред Хачинсон за истражување на карцином – откриле нов, револуционерен метод за лекување на акутна лимфобластична леукемија – објави британското списание...

Еве што може да ви се случи доколку слабеете после 40...

Ако во средни години нагло ослабете, тоа може да биде симптом за разни заболувања. Обратете внимание на своето здравје и јавете се на лекар. Експертите...

Боровинките по пазарите знаат да чинат многу, но затоа можете да...

Боровинките се едни од најздравите бобинки. Сокот од боровинки се препорачува кај оние кои имаат ниско ниво на железо во крвта, за имунитет кај...

Ако имате влакненца баш на ова место – можеби имате проблем...

Научниците сметаат дека постои силна врска меѓу влакненцата во каналот на увото и болестите на коронарните артерии. Според научниците, ако имате црни влакненца во внатрешноста...

Револуционерно откритие – домашен тест открива рак на матката

Иако почесто се говори за рак на дојката, ракот на матката-поточно ендометријалниот карцином е еден од најчестите облици на ракот. ​ Доколку се открие навремено овој...