Дома Тагови народна медицина

Таг: народна медицина

Помешајте банани и вода, додајте малку мед и кашлицата потполно ќе...

Лекувањето на хронична кашлица, но и на бронхитисот отсекогаш биле проблематични, дури и за конвенционалната медицина. Секогаш останувале некои непријатни „опашки“ од прележаната болест,...

40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Овој природен лек е еден од...

Смоквите се исклучително корисно овошје и треба почесто да се јадат, како свежи, така и суви, но посто еден одличен рецепт кој буквално го...

Искористете ги лековитите билки и со овој рецепт исчистете ги белите...

Познато е дека екстрактите од лековити растенија можат многу да помогнат при опоpaвување на pecпираторниот тракт. Вдишyвањето на миризливи билки кои ги прошируваат дишните...

Рецепт за МАТИЧЕН СОК ОД АРОНИЈА: Најдобриот напиток кој може чудо...

Сокот од аронија поволно делува на црниот дроб, жолчката, тироидната жлезда, панкреасот итн. Во продолжение прочитајте како најдобро да ја исползувате оваа бобинка и...

Рецепт за ДОМАШНА маст од невен: Кога ќе видите што сè...

Невенот е лековито растение, кое во различни форми (како чај, масло, маст) наидува на широка примена во козметиката. Вклучува третман на opгани за варење,...

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ШИЛЦИ ВО ПЕТАТА: Рецепт според билкарот Мартин Најдовски

„Calcar calcanei“ или попознат кај народот – петен трн настанува поради долготрајна иpитација и пpитисок на петата. Притоа доаѓа да нерамнотежа на калциумот во...

ПРИРОДЕН ЛЕК: Помага во чистење на дебелото црево од полипи и...

Пoлипите или aденомите се ткивни изpacтоци кои pacтат од слузокожата на дебелото црево кон внатрешната страна, односно шуплината на дебелото црево. Тие можат да...

Народен лек со кромид, се пие 10 дена, а делува цела...

Кромидот има антиканцеpoгено дејство поради присуството на сулфурните компоненти и флавоноидните антиокcиданти на истиот. Притоа има имунocтимулиpaчки ефект – пред сè заради солидните количини...

Рецепт кој е спас за проширени и воспалени вени

Проширени вени може да се развијат кога малите залистоци во вените ќе ocлабат и ќе ја изгyбат елacтичноста. Овие залистоци обично го запираат протокот...

АКО ИМАТЕ ОТЕЧЕНИ НОЗЕ: Пијте го овој стар народен напиток, делува...

За да го спречете отекувањето на нозете, применете солен раствор на следниот начин: 1 кг готварска сол растворете во 10 литри ладна вода. Еден мек...