Дома Тагови мантии

Таг: мантии

НАЈУБАВАТА ПИТА ШТО ЌЕ ЈА ПРОБАТЕ: Прелиена е со топло млеко...

Постојан милион различни рецепти за вкусни пити, некои се подготвуваат со течна смеса која се излева, а некои се подготвуваат долго време со замесување...

КОГА ТЕСТОТО СЕ ТЕГНЕ, МАНТИИТЕ СЕ НАЈВКУСНИ: еве колку сода бикарбона...

Мантиите се стар традиционален рецепт кој е исклучително многу вкусен и познат во нашите краишта. Најчесто се подготвуваат со мелено месо, но во нив...

МНОГУ ПОДОБРО ОД ЌЕБАПИ И БУРГЕРИ: Дури и ние бевме изненадени...

Ако имате мелено месо и уште неколку состојки во кујната, не пропуштајте да приготвите некои од следниве кратки рецепти за брзи но многу вкусни...

Кралица меѓу питите: единствен рецепт кој се чува многу долго

Мантиите се еден вид пита со месо. Имаат фантастичен вкус, а за да се направат е потребен малку поголем труд, но секако дека се...

Мантии со сирење, запечени со кајмак

Всушност, ова не се прави, вистински манти со месо, туку се полнети со сирење, но многу се вкусни. Потребни состојки: 1 лиснато тесто (или замесете тесто...

Турска пита, феноменален рецепт сличен на мантии, но многу поедноставна постапка

Питата е крцкава и многу вкусна. Потребни состојки: 1 кг брашно + за додавање 600 мл вода 1 рамна лажица сол 2 јајца масло за премачкување (може маст, маргарин, путер) за...

ПОСНИ МАНТИИ

Потребни состојки: Тесто за питата (купечко или сами направете го) Масло Оригано Лук Маслиново масло Растителна павлака (посна) без казеин Постапка: Развлечете го тестото исто како за пита, па испрскајте го со...

Мантии – најстариот и најдобриот рецепт

Мантиите се еден вид пита со месо. Имаат фантастичен вкус а за да се направат е потребен малку поголем труд, но секако дека се...