Потребни состојки:

Тесто за питата (купечко или сами направете го)

Масло

Оригано

Лук

Маслиново масло

Растителна павлака (посна) без казеин

Постапка:

Развлечете го тестото исто како за пита, па испрскајте го со масло.

Виткајте ги мантиите празни, без фил.

Се сечат парчиња (4 см ширина) па се редат во тепсија.

Се наросуваат со оригано, лукче и маслиново масло.

Кога мантиите се печени, се полеваат со растителна павлака без казеин.

Автор на рецептот: Gordana Milićević Šarćević