Дома Тагови макало

Таг: макало

Т’ЛЧЕН ПИНЏУР: Најмераклиската македонска салата

Ова е омиленото макало кое може да се послужи самостојно или како прилог со главното јадење. Кога ќе почнете да го јадете, нема застанување......

Т’ЛЧЕН ПИНЏУР – мераклиска македонска салата

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Ова е омиленото макало кое може да се послужи самостојно или како прилог со главното јадење. Потребни состојки: 20-тина зелени пиперки (може...

Вкусно макало со суви пиперки, компир, праз и салца – превкусно!

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Потребни состојки: Половина низа суви пиперки 3 компири со средна величина 1 страк праз ситно сечкан 150 г салца сол по вкус Масло за попарување Постапка: Пиперките се...

Вкусно макало со модар патлиџан – лесно и едноставно

Потребни состојки: 4 модри патлиџани со средна големина 1 чаша павлака  2-3 чешниња лук 1 супена лажица лимонов сок 3-4 супени лажици маслиново масло  сол Постапка: Модрите патлиџани испечете ги и ставете...

Макало со везени пиперки – не знаеш за доста!

Фото и рецепт: Мирјана Стојановска Потребни состојки: 10-12 суви везени пиперки 4-5 компири 1 главица лук, по вкус сол, масло * Пиперките задолжително треба да се суви везени. Постапка: 10 - 12 суви...

Макало од печени црвени пиперки и грав

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: -Црвени пиперки -грав -лук -суво нане -сол, масло Постапка: Едно лукче се толчи со сол. Пиперките се печат, се собираат во кеса, па кога малку ќе...

Прилепско мераклиско МАКАЛО со лути пиперки, ореви и лукче

Фото и рецепт: Биљана Николовски Потребни состојки: 10-15 Лути пиперки или мешани 50 г Ореви 1 главица Лук (или по желба) Постапка: Испечете пиперки по желба, можете и да...

Популарно луто макало со везени пиперки, зелени домати и компири

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 3 зелени домати 4 везени пиперки лути 3-4 компири 3-4 чешниња лукче сол имасло по вкус Постапка: Ова е доста популарно макало во Македонија а...

Макало со компир и свежи пиперки – почнуваш да јадеш и...

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10-тина пиперки 3-4 чешниња лук 3 поголеми компири Сол по вкус, масло по потреба Ова макало од компири и свежи пиперки почнуваш да...

Традиционално македонско макало

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10 пиперки 1 печена лута пиперка 2 црвени домати 5 гранчиња магдонос 5-6 чешниња лук Масло по потреба, сол Постапка: Пиперките убаво измијте ги, избришете ги...