Дома Тагови лепчиња меки како душа

Таг: лепчиња меки како душа

Брзи лепчиња меки како душа за 15 минути, со многу добар...

Кога ќе ви се зажели душата за домашно лепче, а од свежиот квасец имате желудечни проблеми, тогаш овој рецепт е вистинскиот за вас. Овие лепчиња...

МЛЕЧНИ ПАМУК ПОГАЧИ – често ги правам, меки се како душа...

Фото и рецепт: Даниела Никадиновиќ Потребни состојки: 1 квасец, 100 мл млако млеко, 1 лажичка шеќер, 1 лажица брашно, 50 г растопен путер, 100 мл јогурт, 1 јајце, 1 белка од јајце, 1 лажичка...

Лепчиња меки како душа

Фото и рецепт: Верица Николиќ Потребни состојки: 550 г брашно 1,5 лажичка сол 1 лажичка шеќер ½ коцка квасец 250 мл млеко 70 мл масло 1 јајце За премачкување одозгора: 1 жолчка 2 лажици млеко 2...