Фото и рецепт: Верица Николиќ

Потребни состојки:

550 г брашно

1,5 лажичка сол

1 лажичка шеќер

½ коцка квасец

250 мл млеко

70 мл масло

1 јајце

За премачкување одозгора:

1 жолчка

2 лажици млеко

2 лажици масло

Постапка:

1.Во топло млеко ставете лажичка шеќер и раздробен квасец, па оставете на топло да се активира.

2.Во вангла ставете брашно, сол, масло, јајце и активираниот квасец. Замесете тесто, покријте го со крпа и оставете да го удвои волуменот.

3.Тестото премесете го, па оставете го уште еднаш да надојде. Потоа префрлете го ма набрашнета работна површина и поделете го на 10 топчиња.

Од секое топче формирајте лепиња и редете во плех обложен со хартија. Ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 180 степени.

4.Кога ќе добијат убава златнорумена боја, извадете го плехот и прекријте со крпа. Кога лепчињата малку ќе подизладат може да се послужат.

лепчиња меки како душа

Фото и рецепт: Верица Николиќ