Дома Тагови корисно

Таг: корисно

Направете висечки „лежалки“ и ќе имате богат род на шербет слатки...

Лубеницата е едногодишно растение од фамилијата Cucurbitaceae. Расте од семе, во топла клима , а бидејќи содржи голема количина на вода, лубеницата претставува идеално...

На овој начин градинарите го сочувуваат цвеќето од високите температури: На...

Сонцето и високите температури можат да бидат прилично иcцрпувачки за градинарските растенија, дури и за оние видови кои не бараат често наводнување и толерираат...

НЕ ВИ ТРЕБА ПЕГЛА: Со овој метод штедите и време и...

Не го читајте овој пост доколку сакате да пеглате! Сè уште читате? Во ред, тогаш ќе ви откриеме неколку испробани совети од Гоpење кои...

Една лажица од ова и сите цвеќиња што ги имате ќе...

После долготрајната зима во која цвеќињата најчесто вегетираат за да ја сочуваат енергијата, напролет им е потребна прихрана за да добијат сила и да...

СТАВИЛА ХАРТИЈА ЗА ПЕЧЕЊЕ НА ЗАДНАТА ПОЛИЦА ВО ФРИЖИДЕРОТ: Резултатот ќе...

Со хартија за печење се обложуваат тепсиите и плеховите за да не се запечат колачите при печењето, но и полесно да се измие садот...

Овие зеленчуци задолжително разделете ги во бавчата: не ги садете заедно...

Постојат растенија кои многу добро растат и се развиваат кога се едни и покрај други, па дури и со помагаат во одбивање на штетниците,...

Ставете чкорче во водата во која ги варите јајцата: Оваа тајна...

Овој трик се користи за да не испукаат јајцата при варењерто, а особено е корисен при вапцањето на јајцата за Велигден кога одеднаш се...

КАКО НАЈЛЕСНО ДА ЈА ИСЕЧЕТЕ ЗЕЛКАТА ЗА САЛАТА: Овој трик ќе...

Еве како најлесно и најбрзо да ја исечете зелката за салата, без да потрошите премногу време и без премногу труд. На трпезите ширум Македонија...

1001 РУЖА: Со овој метод ќе добиете толку многу рози –...

Кралицата на цвеќето – розата е растение од фамилијата Rosaceae, која брои од 3000 до 4000 видови. Поделени во 4 потсемејства, розите се делат...

ПЕПЕЛТА Е МНОГУ КОРИСНА: Кога ќе дознаете за ова, повеќе нема...

Во нашата држава голем број домаќинства сè уште се греат на дрва. Камините и печките на дрва даваат многу пријатна топлина во домот во...