Дома Тагови колач со гриз

Таг: колач со гриз

Раванија: старински сочен колач со гриз и ореви кој го правеше...

Старински, најубав сочен колач... Потребни состојки за 1.тесто: 5 јајца 5 лажици шеќер 2,5 лажици гриз 2,5 лажици брашно 70 г чоколадо рендано 200 г мелени ореви Потребни состојки за 2.тесто: 5 јајца 5...

Брз КОЛАЧ со ГРИЗ: вкусен и едноставен

Многу вкусно и сочно, сигурна сум дека ќе ви се допадне. За сите љубители на гризот и шербетот, ова е комбинација од кори за...

БАСБОУСА – Арапски гриз колач

Слатко и сочно како од 1001 ноќ. Едноставен, а многу вкусен колач. Мерка: шолја од 250 мл Потребни состојки: 1 шолја шеќер 1 шолја брашно 1 шолја кокосово брашно 1...

Гриз колач со мерки на чаша…Одличен избор за сите домаќинки

Потребни состојки: 4 јајца 1 чаша (од 200 мл) шеќер 1 чаша масло 1 чаша млеко 1 чаша мелени ореви 1 чаша брашно 250 г гриз 1 прашок за печиво За сируп: 500 г...

Без вага и миксер, само промешајте и ставете да се пече:...

Ако барате рецепт по кој едноставно само ќе промешате и ќе добиете вкусен колач – тогаш ова е тоа! Потребни состојки: 1 јајце 1 шолјичка шеќер 1 шолјичка...