Дома Тагови колач на чаша

Таг: колач на чаша

10 колачи со јаболка, мерки на чаша – Старински рецепти со...

I РЕЦЕПТ - Измати и излеј варијанта – Брз колач со јаболка и гриз. Овој брз, старински колач со исклучително добар вкус, можете да го...

Брз колач “баклава” со ореви, се топи во уста – со...

Фотографија и рецепт на Цакич Мејра. Колачот е наречен “Баклава” и се мери со една иста чаша од 200 мл, само наместо гриз додадов 3...

Колач без мерење и вагање: јогуртен колач со малини

Колачот е превкусен, брзо и многу едноставно се приготвува! Потребни состојки: 4 јајца, 1,5 шолја брашно, 1 шолја шеќер, 1 шолја јогурт, ½ шолја масло, ½ прашок за печиво, 1 лимон –...

Рецепт кој на сите им го препорачувам- колач со мерки на...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца, 1 чаша (од 200 мл) шеќер, 1 чаша масло, 1 чаша млеко, 1 чаша мелени ореви, 1 чаша брашно, 250 г гриз, 1 прашок за печиво. ЗА СИРУП: 500 г...

Едноставен колач на чаша, стар рецепт со само неколку состојки

Потребни состојки: 4 јајца 1 шолја шеќер (шолја = 250 мл) 1 шолја масло 1 шолја млеко 2 шолји брашно 2 ванилин шеќер 2 прашок за печиво 3-4 големи лажици џем по...

Колач на чаша со мак, брз и едноставен!

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ Потребни состојки: Мерка е јогуртна чаша 2 чаши јогурт 2 чаши шеќер 2 чаши брашно 2 чаши гриз 1 чаша масло 5 лажици мак 1 прашок за печиво Постапка: Сите...

Колач на чаша без вагање и миксер, а вкусот е рај...

Суви состојки за тестото, се користи шолја од 200 мл: 1 шолја брашно 1 шолја шеќер 1 шолја гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер За фил од свежо...

ЕДНОСТАВЕН КОЛАЧ мерки на чаша СО ЈАБОЛКА

Потребни состојки: 4 јајца 3 чаши (од 200 мл) шеќер (може да го намалите до две чаши) 1 чаша масло 2 чаши кисело млеко (може и јогурт) 4 чаши...

Најдобриот колач со вишни – се мери на чаша

Потребни состојки: 2 јогуртчиња (чаши) 2 чаши брашно 2 чаши шеќер 1 чаша масло 1 прашок за печиво 2 јајца Шеќер во прав за наросување Вишни (јас ставив вишни од еден компот)...

КОЛАЧ НА ЧАША: Измешајте за 5 минути и печете!

Поедноставно не може! Ова е рецепт за колач кој можете да го направите без вагање и комплицирани техники – само измешајте ги состојките за...