Дома Тагови киви

Таг: киви

СЛАТКО ОД КИВИ: за час е готово – најдобриот рецепт, запишете...

Татко ми одгледува киви, па кога одам во посета, со мајка ми правиме слатко од киви. Досега имаме испробано неколку рецепти, па ќе ви...

НЕ ВИ Е ПОТРЕБНА МАРИНАДА: 1 состојка многу подобро го омекнува...

Месото се користи во исхраната на човекот од неговите почетоци и во светот постојат речиси милиони начини за негово подготвување. Но, со текот на...

Витамински сок со кој ќе спречите појава на тромб и ќе...

Кивите се овошје кое го добило своето име од истоимената птица што живее во Океанија. Покрај тоа што е вкусно, кивите се многу здрава...

Сега најважно е да ги јадете овие 10 намирници за да...

Имуниот систем претставува нашиот одбранбен механизам против сите несакани инфективни заболувања (предизвикани од различни микроорганизми), но и малку поопшто. Тоа е нашиот одбранбен систем...

Сокот од киви ќе ви ги прочисти бубрезите и ќе ги...

Сокот од киви особено се препорачува за луѓе кај кои има ризик од појава на тромб и згрутчување на крвта, а со тоа и...

Излекувал дијабетес, па дури и ослабел 11 кг со помош на...

Размислете, дали ви е поважно да живеете здрав, нормален живот или да се уништите поради лошите навики?” Дијабетесот е болест од која заболуваат и млади...

Сочен КИВИ колач готов за 15 минути

Потребни состојки: 12 јајца 12 лажици шеќер 200 мл масло 12 лажици брашно 4 лажици какао 1 прашок за печиво 200 мл млеко За ФИЛ: 800 мл млеко 8 лажици брашно 200 г шеќер 250 г...

Сок од киви: чисти од камчиња и песок, спречува тромбови и...

Сокот од киви е нешто што треба секојдневно да го пиеме, барем додека му е сезоната, бидејќи е преполн со здрави состојки. Тоа е одлично...

Слатко од киви – секој плод добива посебна боја

Фото и рецепт: Тања Докузова Потребни состојки: 1 кг киви (помали) 1 кг шеќер 500 мл вода 1 ванилин шеќер 1 лимон Постапка: Еден килограм киви се лупат и се ставаат во...

Киви: против холестерол, мозочен удар, рак, болести на дишни патишта…

Фактот дека според количината на диетални влакна, го остава јаболкото зад себе,  а според количината на витамин Ц-портокалот, а во категоријата на овошје богато...