Размислете, дали ви е поважно да живеете здрав, нормален живот или да се уништите поради лошите навики?”

Дијабетесот е болест од која заболуваат и млади и стари лица. Најчеста причина е стресот, но и неправилната исхрана.

Со дебелината се зголемува ризикот за добивање дијабетес. Можеби ќе си помислите дека има многу дебели луѓе и сите тие немаат дијабетес. Точно, но исто така е вистина дека сите тие имаат доста понеквалитетен живот од витките луѓе, со бројни ризици по нивното здравјe. 

Дијабетесот не се добива одеднаш, туку како подмолна болест постепено ве освојува додека да се доведете до степен да не можете да живеете без терапија. А секако,сте можеле тоа да го спречите доколку сте реагирале навремено.

Треба да бидете свесни за вашиот стил на живеење, за исхраната, редовно да ги пиете пропишаните лекови, редовно да јадете и да не ги прескокнувате оброците, особено појадокот.

Попусто ако пиете лекови а не се храните здраво- се советите на човекот кој се излекувал и ослабел 11 килограми.

Имајте на ум дека ако не се храните правилно, може да се соочите со тешки последици како што се слепило, ампутација и сл.

Треба често да се самопрегледувате бидејќи раните кај дијабетичарите поспоро зараснуваат.

Еве еден природен лек кој делува превентивно на дијабетесот, но одлично делува и кај веќе заболени луѓе, бидејќи го регулира нивото на шеќер во крвта.

Потребни состојки:

1 рака сечкан кељ

5 плодови киви, излупени

1 банана

1 јаболко

Постапка:

Ставете ги сите состојки во блендер со половина литар вода. 

Една чаша од 250 мл се пие наутро пред појадок, а остатокот во текот на денот.

Размислете, дали ви е поважно да живеете здрав, нормален живот или да се уништите поради лошите навики?