Дома Тагови кифлички

Таг: кифлички

Мирисни кифлички со сирење – однадвор крцкави, одвнатре како памук меки

Фини, меки, мирисни кифлички со сирење, многу поубави отколку од пекарница, однадвор крцкави а одвнатре меки како памук. Сите ќе ви го бараат рецептот: Потребни...

Памук кифлички – меки како душа: тестото кисне 2 часа и...

Фото и рецепт: Ивана Вишниќ Потребни состојки: 900 г брашно 1 кесичка сув квасец 2 јајца 400 мл топло млеко 180 мл масло 1 лажица шеќер 1 лажичка сол Постапка: Во еден сад додадете...

Кифли замесени од тесто за ЦВЕТНА ПОГАЧА – убави се како...

Фото и рецепт: Зорка Јанчева Потребни состојки: 250 мл кисело млеко 250 мл обично млеко 50 г свеж квасец (една коцка) 1 лажица сол 4 лажици масло 1 лажиче шеќер 3 белки 1...

Кифлички за 10 минути – сосем поразлично приготвување, интересно, видете како

Потребни состојки: 750 г брашно 150 г путер 3 лажици шеќер во прав 2 мали лажички сол 500 мл млеко 50 г свеж квасец 1 јајце и малку сол Ако правите слатки...

БРЗИ КИФЛИ – бев скептик ама не се каам што ги...

Кога го добив овој рецепт бев скептик... какви се тие кифлички без чекање да отстојат, да нараснат, на што личи тоа? Но ете решив да...

МАЈКИНИ КИФЛИЧКИ – меки како душа, најдобрите што постојат!

Другите кифли немаат шанси со овие Мајкини кифли. Толку се меки, лиснати и мирисливи што никого не оставаат рамнодушен. Лесно и брзо се прават,...

Ако немате доволно време, овие брзи кифлички се совршени: не се...

Потребни состојки: 600 г меко брашно 1 прашок за печиво 1 свеж квасец 180 мл кисела павлака 200 мл топло млеко 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 100 мл масло За фил: 350-400 г...

Меки како душа а лесни како пердув – кифлите се толку...

Потребни состојки: 1 квасец 400 мл млеко 200 мл вода 3 рамни лажички сол 1 лажица шеќер 850 г брашно +- За премачкување: 140 г путер 3 жолчка 1 лажица брашно и за крај: 1 јајце Семе...

Брзи кифлички за појадок, се прават во слатка и во солена...

Потребни состојки: 600 г брашно 20 г свеж квасец 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 150 г путер 150 мл млеко 150 мл густ јогурт или кисело млеко 1 јајце За фил: Чоколадо или...

Пуфкасти кифлички со џем, најдобрите што некогаш сум ги направила

Нежни и пуфкасти, се грицкаат како пуканки, кога ќе почнете не знаете за доста, ама да не ви ги фалам многу, пробајте ги сами. Потребни...