Дома Тагови камен во бубрег

Таг: камен во бубрег

Природна смеса која не го исфрла каменот, туку го топи во...

Една од најстарите болести е камен во бубрегот. Тој настанува кога минералите (калциум и оксалати) присутни во урината кристализираат и се таложат. Самиот камен не...

Болката во грбот не смее да се игнорира – тоа се...

Со оглед на тоа што во грбот има најмногу нервни завршетоци, преку нив органите испраќаат сигнали за предупредување кога нешто не е во ред. Болката...

Недостиг на витамин Д3 предизвикува камен во бубрег, болести на тироида...

За витаминот Д3 објаснува проф. д-р Снежана Џурица, интернист ендокринолог, а под пишаниот текст можете да го погледнете и видео прилогот. Многу е важно да...

Еден од најсилните антиканцерогени и антиоксиданси – Рецепт кој на многумина...

Американскиот Национален Институт за Канцер потврди дека аспарагусот од сите други намирници, содржи најмногу глутатион, состојка која се смета за една од најсилните антиоксиданси...

Проверено делотворен – чај за топење на бубрежни камчиња

Овој чај го храни телото со неопходните материи, но исто така, успешно го чисти целиот уринарен тракт. Успешно ги разградува сите калцификати, па затоа се...

Како да се ослободите од песокот во бубрезите и жолчното кесе:...

Еден од честите проблеми со кој се соочуваат луѓето во нашите краишта, е песокот или камењата во бубрези и жолчка. Проблемот најчесто е предизвикан...

Мед и босилек: да не се создаваат камења во бубрези, против...

ТЕМПЕРАТУРА И НАСТИНКИ При високи температури се пие чај од босилек подготвен од листовите. Една лажица сув босилек се прелива со 250 мл врела вода,...

Овој напиток за 6 дена ги исфрла ситните камчиња и песокот...

Камењата во бубрег се резултат на намален внес на течност. Некои луѓе почесто создаваат камења поради одредени медицински состојби или вродена предиспозиција. Потребни состојки: 100 мл...

Лековито вино со смокви за кашлица и други тегоби (камен во...

Уште од античко време е познато лаксативното дејство на свежата и сувата смоква. И денес се употребува како најприроден лаксатив кој не остава никакви...

За 10 дена исфрлете го сиот песок и камчиња од бубрезите...

Просото е достапно, едноставно и навистина чудесно средство за лекување на бубрези. Многумина тврдат дека просото им помогнало да заборават на проблемите со бубрезите....