Дома Тагови јајца

Таг: јајца

Велигденски јајца фарбани на нов начин: со парчиња од разни лушпи

Потребни состојки: Јајца секакви, па дури и оние дамчести кои се непожелни за фарбање Лушпи од кромид, жолти, црвени, розови и малку бели од лук Прехрамбена боја...

Едноставна пита со совршен вкус…Штом го добив рецептот веднаш се најде...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 1 средна главица кромид 500 г мелено месо по избор 3 средни компири Зачини по вкус, сол, вегета, црн пипер За прелив: 3 јајца 100...

Ова е најдобриот колач што го јадев кај баба ми, а...

Потребни состојки: 250 г путер/маргарин/маст 200 г шеќер 6 белки 250 г мелени ореви 250 г брашно 1 прашок за печиво 2 ванилин шеќер за прелив: 6 жолчки 12 лажици шеќер во прав 2 ванилин...

Лесни и вкусни ПИРОШКИ, на секој му успеваат а вкусот е...

Потребни состојки: 1 кг меко брашно 300 мл густ јогурт 50 мл масло (сончогледово или пченкарно) 350 мл млако млеко 2 цели јајца + 1 жолчка 40 г свеж квасец 2...

Кремаст колач со бисквити и овошје кој се приготвува за 15...

Потребни состојки: 8 белки 400 г шеќер 1 лажица оцет За фил: 8 жолчки 200 г шеќер во прав 300 г мелени бисквити 250 г путер/маргарин 100 мл млеко 800 г - 1000 г...

Рафаело колач толку добар што веднаш се изеде

Потребни состојки: 5 белки 150 г шеќер 2 лажици брашно 150 г кокосово брашно За чоколаден прелив: 150 г чоколадо 150 мл слатка павлака За фил: 500 мл млеко 5 жолчки 1 пудинг од ванила 2...

ЧОКОЛАДЕН ДЕСЕРТ ЗА 10 МИНУТИ – успева секојпат!

Малкумина можат да одолеат на ваков убаво сервиран десерт во чаша, поубав од слаткарница. Пробајте го овој рецепт за домашно, чоколадно парфе. Потребни состојки: 5 јајца 200 г...

Во оваа пита се вљубив после првиот залак, а ги воодушеви...

Многу вкусна пита. Потребни состојки: 500 г кори за пита 1 средна главица црвен кромид 500 г мелено месо по избор 3 средни компири Зачини по вкус, вегета, црн пипер За...

ВРВНО ЗАДОВОЛСТВО: од обични состојки добиваш колач за врвно задоволство

Потребни состојки: 6 жолчки 250 г шеќер 3 лажици вода 1 шолја за кафе масло 100 г брашно 2 лажици густин 1 прашок за печиво 2 лажици какао 6 белки за снег 500 мл...

Брзи и вкусни меки питулици – без многу масло и брзо...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 3 јајца 300 г сирење 10 лажици зовриена вода 15 лажици масло 1 прашок за печиво Малку сол И уште 500 мл млака вода или...