Дома Тагови густин

Таг: густин

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ И БЕЗ МИКСЕР: Ледолино колач!

Многу вкусен и кремаст колач. Потребни состојки: 500 мл млеко 500 мл слатка павлака за шлаг 12 лажици густин (110 г +-) 1 ванилин шеќер 100 г чоколадо за готвење 100...

По мој вкус – ова е најдобриот чоколаден колач кој не...

Потребни состојки: 1 пакување розен кори За Крем: 1,5 литар млеко 2 пудинзи од чоколадо 200 г шеќер 4 лажици брашно 2 лажици густин 300 г чоколадо за готвење 250 г млечно Милка...

Ова е колач на сите колачи! Кремаст, овошен и сочен

Не можете да останете рамнодушни на овој колач. Потребни состојки: 8 белки 70 г шеќер 150 г мелен мак 50 г кокос 50 г мелени бадеми 1 лажица (15 г) пченкарен...

Оригинален крем за кремпита: рецептот е украден од слаткарница, му нема...

Потребни состојки за крем: 6 јајца 1 ванилин шеќер 10 лажици шеќер 6 лажици брашно 1 литар млеко 2 лажици густин 1 шлаг кесичка или 200 мл слатка павлака Крем за висока...

Домашни банички – корисни трикови за сите домакинки

Потребни состојки: 360 г брашно 180 мл млеко 1 јајце 8 г прашок за печиво 50 мл масло 1/2 чајна лажичка сол За наросување: 150 г густин 50 г брашно Постапка: Брашното и прашокот за...

Лиснато турско печиво – вкусно, меко и миризливо

Потребни состојки: 330 г брашно 65 г густин 1 јајце 75 мл масло 200 мл јогурт 1 лажичка сол ½ лажичка шеќер 1 лажичка сув квасец И уште: 150 г сирење 1 лажичка магдонос 100 г...

Природен ботокс за затегнување на лицето – ситните брчки исчезнуваат!

Потребни состојки: 1 лажица густин 5 лажици свежо исцеден сок од морков 1 лажица павлака Подготовка: Во малку вода растворете го густинот. Ставете го во сад со 400 мл...