Дома Тагови гурабии

Таг: гурабии

Гурабии со џем – најдобрите шербетни колачи што некогаш сте ги...

Три рецепти за приготвување на овие прекрасни сочни колачи. Гурабиите кои се приготвуваат со џем имаат посебен вкус и мирис, мора да ги пробате. РЕЦЕПТ...

ГУРАБИИ СО НИШЕСТЕ – највкусни кекси со или без ореви

Имате две верзии, со ореви или без ореви (посни), а вие одберете која повеќе ви одговара ГУРАБИИ СО ОРЕВИ Потребни состојки: 100 г ореви 180 г брашно ½ лажичка...

Посни гурабии кои се топат во уста!

Поедноставно не може да биде. Добивате многу вкусни колачи со мал труд. Сите ги сакаат! Потребни состојки: 250 мл масло 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 1/2 лимон...

Гурабии полнети со ореви и суво грозје

Потребни состојки: 1 јајце 250 г путер/ маргарин 200 г шеќер во прав 1 полна лажица густин (или пченкарен скроб) 60 мл масло 2 ванилин шеќер Рендана кора од лимон ½ прашок...

Тетовски гурабии – колачиња кои со стоење стануваат уште повкусни!

Ако се сеќавате, овие колачиња ни ги правеа мајките кога одевме на екскурзија. Фото и рецепт: Елена Мишковска Потребни состојки: 2 изматени јајца 1 чаша од 200 мл...