Дома Тагови батат компир

Таг: батат компир

Неговото височество – батат компир, намирница која спасува од најтешки болести

Слаткиот компир (лат. Ipomoea batatas) е повеќегодишно растение во тропските и суптропските области на Централна и Јужна Америка. Припаѓа на групата зеленчуци, а карактеристичен...