Станува збор за најдобриот и најценетиот напиток, наменет за оние кои се мачат со главоболки и со чувство на неугодност.

Истражувачите од Флорида откриле дека маслото од лаванда одлично делува за намалување на анксиозност. Исто така, ја намалува депресијата, го решава проблемот со несоницата, а им помага и на оние кои имаат проблем со главоболки, мамурлак и синуси.

Чистото масло од лаванда е едно од најблагите етерични масла, но и едно од најмоќните, што го прави едно од најомилените.

Содржи повеќе од 150 активни состојки и се карактеризира со неверојатни противвоспалителни, антидепресивни, антисептички, антибактериски, антимикробни, аналгетски, детоксификациски и седативни својства.

Еве го рецептот за овој супер корисен напиток:

Потребни состојки:

-сок од 4 лимони

-капка есенцијално масло од лаванда

-лажица суви цветови од лаванда

-7 шолјички топла вода

-3/4 шолјичка мед

Постапка:

1.Зовријте 4 шолји вода, тргнете од оган па додадете суви, иситнети цветови од лаванда.

2.Додадете мед кога малку ќе излади.

3.Нека отстои поклопено околу половина час.

4.Процеди, па додади лимонов сок, остатокот од вода и капка есенцијално масло од лаванда.

5.Сето добро промешајте го.