Супер антибиотик кој ги поништyвa сите инфекции во бубрезите, бешиката и мочните канали – за него велат дека нема подобар. Секој кој имал инфекција на уринарниот тракт знае колку б олна и упорна оваа инфекција може да биде.

Константната потреба за мокрење, иако некогаш не се ни успева, а постојано се чувствува б олка и притисок. Дури и кога мокрите, чувството е многу б олно. Меѓутоа некои природни антибиотици можат ефикасно да помогнат при воспаление на бешиката.

Секоја петта жена добива воспаление на бешиката секоја година, а инфекцијата најчесто ја предизвикува бактеријата Е. Коли. Во голем број на случаи болеста поминува сама по себе.

Доколку се појават симптоми на циститис, веднаш треба да појдете на лекар. Симптомите на циститис ќе ве тераат да одите во тоалет на секои 10 минути, а се манифестираат и како б олни пец.кања при мокрење.

Понекогаш се забележува густ секрет или к рв во урината, б олка во грбот, па понекогаш се јавува и гроз.ница. Меѓутоа, ако сакате по брза постапка да се ослободите од оваа непријатна инфекција, ви препорачуваме еден природен антибиотик кој ја подобрува состојбата после првиот третман.

Потребни состојки: 250 г магдонос, 250 г лимонова кора, 250 г природен мед, 200 мл маслиново масло.

Подготовка: Исечкајте го коренот од магдонос на ситни парчиња и ставете го во блендер заедно со лимоновата кора, медот и маслиновото масло. Измешајте ги состојките добро додека да добиете хомогена смеса. Лекот се чува во фрижидер.

Начин на кон-сумирање: Кон-сумирајте по една лажичка од добиениот лек секое утро. Најдобро е да користите природен мед и органски лимон, но ако имате неоргански, истретирајте го со вода и сода бикарбона пред користење.

Пијте многу вода – Иако ова не звучи како вистински лек, пијте многу течности. Ова е најважната работа која може да ја направите за вашата бешика. Доколку пиете многу течности, бактериите ќе излезат од вашето тело. Пијте најмалку 8 чаши вода или повеќе, ако можете.

Редовно одете во тоалет и извршувајте ги физиолошките потреби. Немојте да ја задржувате урината или да ја одложувате потребата за во тоалет. Задржувањето на урината помага бактериите полесно да се размножуваат. Редовното мокрење го намалува бројот на бактерии и шансите за развој на инфекција.

Кон-сумирајте чај од магдонос. Магдоносот има диуретичко својство. Кон-сумирањето на овој чај го забрзува процесот на лечење. Пијте чај од магдонос да ја спречите појавата на инфекција.

За подготовка на овој чај потребно е 2 лажички сув магдонос и 250 мл вода. Ставете го сувиот магдонос во врела вода и оставете да отстои 10 минути. По изминатото време, процедете го чакот и веднаш испијте го.

Јадете повеќе краставици. Овој зеленчук е идеален за чистење на бешиката поради содржината на вода која ја содржат. Краставицата ќе обезбеди доволно течности и ќе ви помогне да се ослободите од бактеријата. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска