Виксот се користи за ублажување на главоболка, кашлица, запушен нос, болки во грлото и настинки. Но дали знаете дека Виксот може да се користи и за многу други работи?

Виксот е познат како најпопуларен деконгестив и се користи повеќе од 100 години. Но, може да се користи на голем број начини. Прочитајте ги овие 20 трикови подолу во текстот, ќе бидете изненадени!

1.Ги брка комарците

Ако сакате да се заштитите од непријатните каснувања од досадните комарци, намачкајте малку викс на вашата кожа и облека.

2.Главоболка предизвикана од воспалени синуси

Ако страдате од главоболки предизвикани од синуси, овој трик сигурно ќе ви помогне инстантно. Нанесете малку викс на носниците и вдишете длабоко. Ментолот ќе ја намали болката.

3.Ги елиминира акните

Виксот може да ви помогне доколку имате проблем со кожата. Ставајте на кните неколку пати дневно и тие наскоро ќе исчезнат.

4.Држете ги мувите подалеку од вас и вашата трпеза

Нанесете малку викс за ушите, на вратот, лактовите и внатрешноста на колената. Исто така, ако сакате да ја заштитите вашата храна од муви кога одите на пикник, отворете го капачето на виксот. Миризбата ќе ги одбие досадните инсекти.

5.Ги лекува модринките

Вашата свежа модринка побрзо ќе исчезне доколку помешате прстофат сол со малку викс и мешавината ја нанесете на погоденото место.

6.Олеснување на болки во мускулите

Измасирајте ги болните мускули со викс. Потоа завршете со топла и сува крпа околу погодената област. Оставете ги болните екстремитети да одморат додека да исчезне болката. Овој треман се прави трипати дневно.

7.Помага при сува кожа

Ако имате сува кожа, намчкајте се со викс.

8.Ја ублажува болката во лактовите

Ако имате „тениски“ лакт, болката ќе ја намалите со мешавина од викс (ментол) и камфор. Применувајте додека целосно да исчезне болката.

9.За испукани пети

Ако имате испукани пети, применувајте редовно викс а потоа облечете чорапи. Следното утро измијте ги стапалата со топла вода а потоа отстранете ја тврдата кожа со ренде или камен (пемза). Ако сакате да имате здрави и мазни стапала, применувајте го овој третман секоја вечер пред спиење.

10.Инфицирани нокти

Ставете викс на инфицираните нокти двапати дневно, па потоа обујте чорапи. Постепено како расте ноктот, отстранувајте го заразениот дел.

11.Против кашлица

Нанесувајте викс на грлото и градите.

12.Мачката повеќе нема да ви го гребе мебелот

Ако сакате да ја спречите вашата мачка да не ви го гребе мебелот, нанесете малку викс на местата каде таа обично тоа го прави.

13.Брзо исцелување и спречување на инфекција

Нанесете малку викс на повредата за побрзо исцелување и спречување на можна инфекција.

14.Го користат за спортски кожи

Професионалните тркачи го употребуваат следниот трик: на ноздрите на своите тркачки коњи нанесуваат малку викс. Ова ги спречува машките коњи да бидат привлечени од мирисот на жените и така да останат фокусирани на трката.

15.Против стрии

Виксот може да се примени врз кожата која распукала и на тој начин да се намали видливоста на стриите. Мора да бидете упорни и редовно да го нанесувате виксот во времетраење од две седмици, ако сакате да постигнете позитивни резултати.

16.Го спречува вашето милениче да мокри дома

За да го спречите вашето милениче да ви мокри околу кучата, само оставете неколку отворини кутивчиња со викс на „омилените“ области на вашето домашно милениче.

17.Лекува егземи

Нанесете викс на погодените области, па веднаш ќе почувствувате намалување на воспалението и чешањето предизвикано од егзема.

18.Олеснување на болки во увото

Нанесете малку викс на парче памук и ставете го во болното уво. Болката се ублажува речиси инстантно.

Или пак, загрејте едно чешно лукче во микробранова, 10 секунди. Потоа нанесете малку викс на едниот крај од лукчето, па ставете го болното уво.

19.Болни спортски нозе

Нанесете викс двапати дневно за да ги излекувате болните спорткски нозе.

20.Отстранување на брадавици

Двапати дневно ставајте викс на брадавиците. Покријте со газа и фиксирајте со завој. По неколку дена ќе почувствувате олеснување, а за две седмици брадавицата ќе исчезне.