Фото и рецепт: Ката Стоквиш

Потребни состојки:

1 чаша (од 250 мл) вода
1 чаша масло
2 чаши газирана вода
600 г гриз
1 рака брашно
2 раце шеќер

За шербет:

1 кг шеќер
1 литар вода

Постапка:

Се ставаат течноте состојки на оган да зовријат и веднаш се тргаат на страна (колку еден клуч).

Во друг сад се мешаат сувите состојки и веднаш се ставаат во зовриената вода. Се меша со вољушка бидејќи е врело.

Гурабии (Фото и рецепт: Ката Стоквиш)

Откога смесата ќе излади се формираат гурабиите и се редат во тепсија.

Вака формираните гурабии се засекуваат одозгора со нож. Се печат на 170 степени.

За шербет: се ставаат водата и шеќерот да зовријат, па ринглата се намалува на 1 и така се остава додека гурабиите се печат.

Гурабии (Фото и рецепт: Ката Стоквиш)

Откако ќе заруменат гурабиите, се исклучува рерната и се полеваат со шербетот. Шербетот се става на 3 пати и при секое полевање се враќаат во рерна.

Гурабии (Фото и рецепт: Ката Стоквиш)

Последниот, третиот пат ги полевате, ги враќате во рерна и ги оставате така да отстојат до следниот ден, без да ја отворате рерната.

Во шербетот можете да ставите и малку сок од лимон и малку ванилин шеќер.

Гурабии (Фото и рецепт: Ката Стоквиш)

Гурабии (Фото и рецепт: Ката Стоквиш)